Користь та шкода батата

07-12-2022

Користь батату для організму

Через невелике поширення плодів у нашому регіоні зовсім мало хто знає, чим корисний батат. При цьому дієтологи відзначають безліч переваг солодкої картоплі:

  • сприятливий вплив на мікрофлору кишківника;

  • підвищення еластичності судин;

  • позитивний вплив на роботу печінки та нирок;

  • профілактика онкологічних хвороб;

  • зниження рівня холестерину;

  • покращення імунітету;

  • нормалізація обміну речовин;

  • зміцнення нервової системи та покращення опірності стресам;

  • виведення з організму шлаків і токсинів;

  • прискорення загоєнь при травмах.

Незважаючи на солодкий присмак плодів, вони здатні стабілізувати рівень інсуліну в крові, тому можуть бути рекомендовані навіть людям, які страждають на цукровий діабет. Завдяки високому вмісту антиоксидантів і здатності очищати організм від шлаків і токсинів, продукт має протипухлинну дію та уповільнює процеси старіння. За ці якості дієтологи високо цінують коренеплоди та вважають їх важливим компонентом правильного харчування.

Попри низьку калорійність, батати є дуже поживними. Повноцінному втамуванню голоду сприяє високий вміст клітковини в овочах. Крім того, в них містяться прості та складні вуглеводи, які подовжують почуття ситості. Включення до раціону такого продукту гідно оцінять спортсмени. Незважаючи на свою солодкість, батати не призводять до утворення жирових відкладень. Вуглеводи, що містяться в них, повністю засвоюються організмом.

Солодка картопля відрізняється високим вмістом цінних мікроелементів — кальцію, фосфору, магнію, калію. У бататах міститься багато вітамінів, найціннішими з яких є А і С. Через наявність прогестерону у складі плодів їх називають «жіночою» рослиною. Він допомагає нормалізувати гормональний фон у період настання клімаксу.

Коли вживати батати не варто

Бульби бататів можуть чинити подразнюючу дію на слизову оболонку через велику кількість грубих волокон, тому їх не рекомендують вживати людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Також продукт протипоказаний жінкам у період вагітності та годування груддю за рахунок можливого впливу на гормональний фон. Бульби бататів містять оксалати, що може негативно позначитися на здоров’ї при схильності до утворення каменів у нирках.

У деяких людей зустрічається індивідуальна непереносимість продукту. Вона може проявлятися тривалим здуттям живота, метеоризмом, тяжкістю у шлунку. В деяких випадках виникають алергічні реакції. Якщо таке сталося, варто виключити продукт із раціону.

Батат у кулінарії

На відміну від картоплі, батати можна вживати у свіжому вигляді. Також їх варять, смажать та запікають. Від способу приготування змінюється смак продукту. Варений батат нагадує солодку картоплю, смажений — схожий на гарбуз, а сирий — за смаковими відчуттями ближче до моркви. Вводити новий продукт до раціону рекомендується поступово, щоб знизити ймовірність алергічної реакції або неприйняття організмом нового продукту. Він відмінно гармонує з рибою, сиром та грибами, може входити до складу перших страв, гарнірів та десертів.

Під час термообробки десертні сорти можуть втратити смакові якості, тому такі батати краще їсти у сирому вигляді. Їх необхідно попередньо очистити від шкірки. Плід можна терти на тертці, кусати, як яблуко, або різати будь-яким зручним способом. Свіжі бульби додають до овочевих салатів.

Батати можна варити. Попередньо порізавши бульби, вам доведеться готувати їх тільки 15 хвилин. Крім того, можна вживати коренеплоди зі шкіркою — у такому разі організм отримає навіть більшу кількість клітковини, ніж її міститься у вівсянці. Солодка картопля «в мундирі» чудово смакує зі свіжою зеленню. Її можна додавати до супів та борщів, а також готувати пюре. Щоб молоді бульби не надто розварювалися, їх варто різати крупніше.

Якщо ви плануєте смажити солодку картоплю, краще вибирати не десертні, а столові сорти. Під час приготування намагайтеся підтримувати помірний вогонь, оскільки при високій температурі цукор, що міститься в плодах, може карамелізуватися, утворивши солодку скоринку.

Запікати можна будь-які сорти батату. Їх необхідно попередньо порізати або загорнути у фольгу цілі бульби, приправивши за смаком спеціями, зеленню та додавши олію. Оптимальна температура приготування — 180–200 градусів, час — 30–45 хвилин. Порізавши солодку картоплю тонкими скибочками та помістивши в духовку, ви отримаєте смачні натуральні чіпси.

Як вибрати стиглий плід

Щоб куплений коренеплід виявився смачним, дотримуйтесь кількох правил його вибору:

  • Купуйте здорові плоди. Бульба має бути підгнилою або пошкодженою. Її шкірка повинна бути рівною, без тріщин і вм’ятин.

  • Чим більше — тим смачніше. Великі плоди відрізняються найкращими смаковими якостями.

  • Білі — для запікання, темні — для смаження та варіння. Це просте правило допоможе приготувати смачну страву з солодкої картоплі, не вивчаючи її сортових якостей.

  • Рівна форма плодів свідчить, що вони вирощені у правильних умовах. Закручені або криві коренеплоди — наслідки нестачі у рослини поживних речовин.

Не варто купувати батати «про запас» — за кімнатної температури вони можуть зберігатися не більше 1–2 тижнів.

Як зберігати батати

Для солодкої картоплі необхідно створити особливі умови. Вона почне гнити, якщо температура в приміщенні опуститься нижче +10 градусів. А якщо буде надто спекотно — понад +20 градусів, бульби стануть утворювати пагони. За дотримання умов зберігання батати можуть довго залишатися свіжими. Це зумовлено вмістом у них протеїнів. Для зберігання не підходять целофанові пакети, оскільки бульби мають дихати. Оптимальний варіант — паперове пакування або ящики з отворами.