Користь та шкода манго

07-12-2022

8 причин їсти манго

Плоди манго містять велику кількість вітамінів В, С, А, Е, D, багато магнію, кальцію, заліза та цинку. Солодкий фрукт є відмінним антиоксидантом, підвищує імунітет і допомагає зміцнити опірну здатність організму. У 100 г м’якоті плодів міститься 276 ккал, тому манго можна назвати джерелом життєвих сил та енергії. Тропічний фрукт допомагає:

  • Налагодити процеси травлення.

  • Зміцнити імунітет.

  • Поліпшити стан шкіри та волосся.

  • Відновити зір.

  • Зміцнити серцево-судинну систему.

  • Зменшити ризик розвитку онкозахворювань.

  • Поліпшити пам’ять.

  • Допомогти організму боротися із запаленнями.

Їжте манго і зміцнюйте здоров’я зі смаком. Соковиті стиглі фрукти, багаті на вітаміни, позбавлять вас необхідності купувати біодобавки та регулярно відвідувати аптеку.

Жінкам рекомендовано вживати плоди манго під час вагітності – вони є натуральним джерелом вітамінів і фолієвої кислоти. Фрукти допомагають сформувати природний імунітет та подолати токсикоз. До того ж вони зменшують набряки. Користь манго для жінок полягає ще й у косметичному ефекті. Свіжі фрукти допомагають уповільнити процеси старіння організму, покращують якість шкіри та волосся. Плоди сприяють нормалізації менструального циклу, а у клімактеричний період допомагають стабілізувати психоемоційний стан.

Користь манго для чоловіків не менша – воно є потужним афродизіаком, а також здатне знизити ризик розвитку захворювань передміхурової залози, сечової та статевої систем. Фрукт позитивно впливає на репродуктивну функцію, покращуючи якість сперми та захищаючи клітини від пошкоджень.

Дітям рекомендується давати манго з 2–3 років. Вводити новий продукт у раціон необхідно поступово, починаючи з невеликої порції. Спочатку краще пропонувати малюкам сік чи пюре.

Манго допомагає нормалізувати травлення

Завдяки великому вмісту клітковини (до 1,5 г на 100 г продукту) та води манго полегшує симптоми при хронічних закрепах. Вживання свіжого фрукта виявляється набагато ефективнішим за прийом спеціалізованих добавок. Цей феномен пояснюється вмістом у плодах пребіотичних харчових волокон, що створюють сприятливе середовище для розвитку корисних мікроорганізмів. Крім того, вони дарують почуття насичення, тому, попри солодкий смак, манго можна рекомендувати до вживання людям із зайвою вагою. Дослідження, що проводилися протягом 12 тижнів, показали зниження рівня цукру в крові у пацієнтів, що вживають фрукт. Однак через здатність подразнювати стінки шлунка не рекомендують їсти його натще.

Зміцнення імунітету

Оздоровчий ефект тропічного фрукта обумовлений його здатністю виводити з організму токсини та активізувати обмін речовин. Створити природний захисний бар’єр проти вірусів допомагає високий вміст вітамінів С та А, а також каротиноїдів у стиглих плодах. Фахівці рекомендують включати фрукт в раціон при авітамінозі. Завдяки антисептичним здібностям манго є профілактичним засобом від простудних захворювань. Натуральні волокна клітковини створюють у кишківнику сприятливі умови для розвитку пробіотичних мікроорганізмів, завдяки чому збільшується стійкість організму до хвороботворних бактерій і вірусів. Загального оздоровчого ефекту та зміцнення імунітету можна досягти, вживаючи щодня 1 плід протягом 3 тижнів.

Вплив на стан волосся та шкіри

Високий вміст вітамінів та цінних нутрієнтів допомагає природним чином боротися з процесами старіння організму:

  • вітамін С посилює природний синтез колагену та зменшує запальні процеси;

  • вітамін А подовжує молодість шкіри;

  • вітамін В нормалізує секрецію сальних залоз;

  • мідь захищає від впливу вільних радикалів;

  • калій допомагає утримувати вологу в клітинах.

Властивості манго високо цінуються в косметології. Сік та екстракт плодів рослини входять до складу кремів, масок та гелів, що зволожують. Вони високо цінуються за здатність утримувати вологу в клітинах та покращувати стан шкіри при акне.

Користь манго для зору

Високий вміст вітаміну А робить фрукт цінним союзником у боротьбі за здоров’я очей. Його нестача часто стає причиною порушення периферійного зору та провокує розвиток короткозорості. Ретинол захищає рогівку ока при високих навантаженнях, підвищує щільність епітелію. Вітамін В6 допомагає знизити стомлюваність. Його дефіцит може спричинити головний біль. Вітамін Е відповідає за здоров’я кришталика – допомагає зберегти його еластичність та прозорість, перешкоджає відшаруванню сітківки. Антиоксидант зеаксантин захищає око від шкідливого впливу ультрафіолету та попереджає вікову дегенерацію зору.

Вплив манго на здоров’я серця

Магній та калій, що містяться у плодах, нормалізують показники артеріального тиску. Мангіферин захищає серце та перешкоджає розвитку запальних захворювань, пригнічує ріст пухлин. Високий вміст пектину дозволяє природним чином знизити рівень холестерину та покращити прохідність судин, що є профілактикою розвитку атеросклерозу. Завдяки здатності знижувати рівень стресу манго запобігає різкому звуженню судин, сприяючи нормальній роботі серцево-судинної системи.

Високий вміст заліза у плодах сприяє активізації кровотворної функції. Тому рекомендують вживати манго в післяопераційний період, а також жінкам під час менструального циклу.

Манго проти онкозахворювань

Велика кількість антиоксидантів, що містяться в стиглому фрукті, запобігає розвитку раку кишківника, молочних залоз, простати, шкіри та крові. Пектин відіграє важливу захисну роль на різних стадіях онкозахворювань, а поліфенольні сполуки знижують показники окисного стресу, що сприяє розвитку запальних процесів та раку. Антиканцерогенний ефект фрукта зумовлює високий вміст каротиноїдів, аскорбінової кислоти, терпеноїдів та поліфенолів.

Вплив фрукта на настрій та пам’ять

Манго здатний покращити настрій та допомагає подолати депресію. Глутамінова кислота, що міститься в плодах, стимулює роботу мозку та позитивно впливає на пам’ять. Фрукт захищає нервові клітини від загибелі. Вітаміни групи В позитивно впливають на функції мозку, підтримують нервову провідність, забезпечують здоровий сон.

Тропічний фрукт стимулює вироблення ендорфіну – гормону радості та задоволення. Тому його вживання сприяє підняттю настрою та допомагає покращити розумові здібності. Мангіферин позитивно позначається на пам’яті та когнітивних функціях.

Манго є природним афродизіаком – він здатний цілюще впливати на чоловічу потенцію та підвищити лібідо у жінок.

Протизапальні властивості манго

Плоди мають протизапальний ефект. Їх включають до раціону при захворюваннях нирок. Антисептичні властивості манго дозволяють використовувати його для профілактики захворювань ясен. Плоди допомагають знімати больовий синдром та знижувати температуру тіла. Їх можна використовувати при хворобах сечостатевої системи.

Кому манго не принесе користі

Попри великий вміст вітамінів, цінних мікроелементів та протизапальних сполук, манго може завдати шкоди здоров’ю:

  • спровокувати алергічну реакцію. Вона виражається почервонінням шкіри навколо рота, свербінням, покашлюванням, набряком губ. Ознаки алергії зазвичай проявляються протягом декількох хвилин;

  • спричинити дерматит. У шкірці та м’якоті, яка близько до неї розташована, міститься урушіол, що провокує появу висипів при контакті зі шкірою;

  • порушити роботу нирок. Високий вміст калію в плодах змушує цей орган працювати активніше та сприяє виведенню каменів.

Підвищена чутливість слизової оболонки шлунка є протипоказанням до вживання свіжих фруктів. Манго може спричинити проносний ефект, тому від нього доведеться відмовитися при діареї та травних розладах. Протипоказаний фрукт також при гастриті, панкреатиті та гепатиті. Спровокувати погане самопочуття може вживання манго з алкоголем, оскільки воно здатне затримувати етиловий спирт в організмі.

Корисними фруктами не варто зловживати, адже в них міститься велика кількість цукру. Денна норма для дорослої здорової людини становить 330 г очищеної м’якоті, що є еквівалентом 2 чашок. Через високий глікемічний індекс плоди з обережністю потрібно вживати людям, які страждають на діабет. Краще їсти манго у першій половині дня, коли фруктоза краще засвоюється. Вживання фрукта розділяйте на кілька прийомів їжі.

Навіть здоровим людям зловживати екзотичним манго не рекомендується. Його корисно вводити до раціону в обмеженій кількості, вживаючи не більше 1–2 разів на тиждень. Якщо замість стиглого фрукта ви вживаєте недозрілий, є ризик виникнення кольок, подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту та розладів кишківника.

Використання манго в кулінарії

Не секрет, що свіжі фрукти є найкориснішими для організму. Манго можна вживати у сирому вигляді, поєднуючи з йогуртом, додаючи до салатів, морозива, пудингу. На основі стиглих плодів можна готувати напої – соки, компоти. Свіжий фрукт додають до м’яса при тушкуванні – це допомагає розм’якшити білкові волокна та надати страві пікантності.

Зелений фрукт додають у салати. З нього виходять смачні гарніри, соуси та приправи. Якщо ви збираєтеся використовувати фрукт в кулінарії, потрібно дізнатися, з чим поєднується манго. Список таких продуктів великий:

  • м’ясо, риба та морепродукти;

  • молочні продукти;

  • овочі та фрукти;

  • горіхи.

Приготовлений таким способом салат можна заправити оливковою олією. Незрілі фрукти на батьківщині їхнього вирощування, у Таїланді, приправляють гострим перцем, сіллю та спеціями. Манго можна вживати у свіжому та сушеному вигляді. Термічна обробка мало впливає на цінність продукту. Проте сушене манго відрізняється вищою калорійністю. Його додають у мюслі та чаї, використовують у випічці.

3 головні ознаки стиглого фрукта

Якщо ви хочете насолоджуватися смаком солодкого манго, потрібно знати, які з плодів у магазині найстигліші. Якщо ви купите незрілий фрукт – він виявиться кислим, а перезрілий буде несмачним. Вживання таких плодів у сирому вигляді не принесе задоволення, тому потрібно знати, як вибрати манго. Найкращі фрукти відрізняють:

  • Аромат. Через велику кількість сортів рослини за зовнішнім виглядом плодів не завжди можна визначити їх зрілість. Насичений солодкий фруктовий запах видасть стиглий фрукт.

  • Шкірка. Вона повинна бути гладкою та щільною. Зморшкуваті плоди – не стиглі, а ті, на яких залишаються сліди від пальців, є перезрілими. Шкірка старих фруктів легко ушкоджується при натисканні.

  • Вага. У середньому кожен плід має масу 200–300 г. Занадто низька вага може свідчити, що манго було зібрано заздалегідь.

Зрілі фрукти трохи м’які на дотик і не повинні мати плям або пошкоджень на шкірці.

Як швидко та красиво нарізати фрукт

Манго – дуже соковитий фрукт, тому їсти його не завжди зручно. Проте правильне нарізування робить цей процес набагато приємнішим. Вам необхідно:

  • Зробити 2 глибоких поздовжніх надрізи до самої кісточки.

  • Усередині половинок нарізати м’якуш кубиками, не відокремлюючи її від шкірки.

  • Вивернути фрукт, щоб можна було зручно відрізати шматочок.

Для прикраси страв можна нарізати манго кубиками, скибками чи смужками. Шкірку попередньо знімають овочечисткою або гострим ножем.

За яких умов потрібно зберігати манго

Тропічний фрукт дуже вимогливий до умов зберігання. Не варто робити великі запаси – через 1–2 тижні навіть недозрілі свіжі плоди стануть непридатними до вживання. А якщо вам вдалося купити стигле манго – не варто залишати його в холодильнику більш ніж 4 дні. Однак є кілька способів тривалішого зберігання солодкого фрукта:

  • у морозильній камері. Заморожувати можна плоди повністю або попередньо очистивши їх від шкірки та розділивши на шматочки. Зверніть увагу, що шкірка манго може стати чорною, але смак м’якоті при цьому не зміниться;

  • сушіння. Для такої заготівлі необхідно витримувати м’якуш протягом 13–14 годин при температурі 50–60 градусів. Зберігати сухофрукт потрібно у темному місці в герметичній ємності;

  • джем чи домашнє варення. Через велику кількість фруктози в нього навіть не треба додавати цукор.

Якщо фрукт виявився недозрілим, можна легко виправити ситуацію. Загорніть його в папір і залиште в теплому місці. На дозрівання необхідно щонайменше два дні в залежності від ступеня його стиглості. Якщо залишити манго за кімнатної температури, доведеться почекати близько тижня. Фрукти, що були розрізані, можна зберігати не більше 2–3 днів.